Beriberi - mungesa, mungesa e vitaminave, simptomat, trajtimin e fëmijëve


Siç e dini, nën beriberi kuptoj mungesën pothuajse të plotë ose mungesa e vitaminës në trup. Shpesh të takohemi me pranverë hypovitaminosis, kur dimri shpenzuar rezervat e tyre të trupit dhe mbush ato reduktuar. Shumica e këtyre fëmijëve janë të prirur shtetet, veçanërisht në familjet me status të ulët social ose kanë një oreks të rënë, i lindur peshon më pak se 2.5 kg. Përveç kësaj, mangësi vitaminë në fëmijët dhe ndodh kur një fëmijë i vuajtur rakit, anemi, incidencën e lartë të SARS-it, të prirur për të reaksioneve alergjike. Nëse trupi është mungesa e vitaminave, simptomat mangësi vitaminë do të varet nga vitaminë mangësi specifike, si funksionet e secilit janë krejt të veçanta.

Më shumë flasim për këtë në artikullin "Beriberi -. Mungesa, mungesa e vitaminave, simptomat, trajtimi te fëmijët" Pengesë më e zakonshme e këtyre vitaminave: • Retinol (A); • Thiamine (B1); • Riboflavin (B2); • calciferol (D); • acid askorbik (C). Merrni një vështrim në secilin prej tyre. Hypovitaminosis A Retinol është një yndyrë-shpjegueshëm vitaminë. Funksioni i saj kryesor është të mbështesë strukturën e mukozës dhe lëkurës. Përveç kësaj, ai merr pjesë në pigmente vizuale, duke ofruar vizionin muzg. Në mënyrë tipike, simptomat e vitaminës A mangësi vërehet te fëmijët e moshës shkollore dhe janë: • Lëkura e thatë; • Çarje të lëkurës (në thembra, pads gisht); • nodules itchy e gri (në bërryla, gjunjë, në abdomen, mollaqe); • Peeling lëkurës; • Humbja e flokeve (shihet rrallë) • Mund të ketë simptoma okulare (konjuktivitet, lezionet sy predha).


Dermatolog Trajtimi i emëruar pas përjashtuar shkaqet e tjera të lezione të lëkurës. Droga të përdorura në Retinol (zgjidhje vaj) dhe intramuskulare në një dozë ditore prej 5.000 deri 20.000 IU, në varësi të moshës. Manifestimet lëkurore janë trajtuar për një kohë të gjatë nga një muaj në gjashtë muaj. Ju gjithashtu duhet të ndiqni një dietë me vitamina A mjaftueshme (qumësht, gjalpë, vezë e verdhë veze, spinaq, qepë të gjelbër, peshk, mëlçi, karrota, kajsi, kalë dori, pjeshkë).
Mungesa e thiamine dhe vitaminë mangësi në fëmijët, simptomat e shfaqura nga karakteristikat e mëposhtme: • rakitizmi; • oreksin rënë; • Dobësimi i kujtesës; • Dobësi; • Sleep shqetësim.

Për trajtim të përshkruara vitaminë B1 subcutaneously, atëherë brenda së bashku me të tjera të B vitamina dietë përfshin përdorimin e maja e një që bën birrë, brendshmeve, oriz papërpunuar, miell gruri tërë. Mungesa e riboflavin , Simptomet e deficitit vitaminë mangësi manifestuar lezione të lëkurës, gjuhën, sytë: • paraqitja e enëve të dukshme të gjakut në kokërdhok; • stomatiti; • cheilitis (dëm cik); • Hlossyt (inflamacion i gjuhës); • Humbja e flokeve; • rosacea. Trajtimi i vitaminës B2 në ose injeksione (subkutane ose intramuskulare). Kursi i trajtimit zgjat deri në 30 ditë.

Kompleks vitamina të përshkruajnë B1, PP dhe C dietë jep konsumin e mjaftueshme të qumështit dhe produkteve të mishit. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se një sasi të mjaftueshme të proteinave në trup përmirëson thithjen e riboflavin. C ose vitaminë mangësi ekzemë Për foshnjat dhe fëmijët e vegjël të karakterizuar një lloj të veçantë të poshtër - një sëmundje Muller -Barlova, shkelje e qartë e formimit të skeletit. Shfaqja e kësaj vitaminë mangësi promovon uniform ushqim uhlevodystoy ushqimit. Shkon mirë me një mungesë të niacin. Simptomet e vitaminës mangësi në fëmijët në këtë rast: • dobësi, lodhje; • oreksin rënë; • Gjakderdhje mishrat; • Inflamacioni i mishit të dhëmbëve (gingivitin); • Mund të ketë hemorragji intersticiale në gojë (mavijosje); • Mungesa e ulcerat karakteristike të mukozës orale.

Mjekimi kryhet nga administrimin vitaminë C gojarisht dhe vena. Kombinuar me teknikë rutinë (askorutin kombinuar të drogës). Për të parandaluar gjakderdhje të emëruar Vikasol (vitaminë K). Përveç kësaj, duke përdorur hips supë, hala e bredh, pishë, kedri. Ushqimi është një dietë të plotë. Hypovitaminosis D Që vitaminë D është i përfshirë drejtpërdrejt në proceset e formimit të kockave, atëherë mungesa e fëmijëve të tij do të vërehet: • Dentare; • zbutjen e indeve të eshtrave që kontribuon për të lëndimeve, konvulsione muskulore, lehtësimin e forcës së muskujve; • rakit - një sëmundje e rëndë që të çon në deformime të kockave, prapambetjes mendore dhe fizike.

Nëse vëreni këtë sëmundje mangësi, trajtimi i saj është kryer nën mbikëqyrje të rreptë mjekësore, që nga mbidozë e vitaminës D nuk është më pak e rrezikshme se sa nga mungesa e saj. Aplikoni drogë calciferol (Akvadetrim) brenda, kurse rrezatimit ultravjollcë. Për të parandaluar hypovitaminosis D drogë duke analoge të saj në foshnje, foshnjat veçanërisht të parakohshme. Përveç kësaj, të ndjekur dietë që përmban vaj peshku (salmon, ton, sardelet), vezë e verdhë veze, mëlçisë, produktet e qumështit. Kërkohet ecën çdo ditë në ajër të pastër, sepse vitaminë D prodhohet në lëkurë nga rrezatimi ultravjollcë.

Kështu, vitaminë mangësi në fëmijë - një problem shumë serioz dhe kërkon diagnozë dhe trajtim të hershëm kur mjetet tradicionale, megjithëse mjekësisë tradicionale për të parandaluar ndërlikimet që mund të prishin formimin e tërë. Dhe një, dietë të shëndetshme të ekuilibruar dhe mënyrën e jetesës të luajë një rol shumë të rëndësishëm. Helen,