Kajsi pronat e dobishme për njerëzit


Në mes të sezonit veror dhe dyqanet dhe tregjet janë të plotë të një shumëllojshmëri të frutave dhe perimeve.
Midis tyre, goditës ngjyrën e tij të ndritshme me diell dhe aroma e kajsi - fruta të shijshme dhe të shëndetshme. Por sot unë dua të flas vetëm për pronat medicinale të kajsi. Veçanërisht e dobishme në atë kajsi janë të mjaftueshme: pothuajse të gjithë shkenca e njohur e minerale, kripëra dhe vitamina të domosdoshme për funksionimin normal të trupit të njeriut. Përbërja kimike përfshin kajsi carotene, thiamine, riboflabin, acid nikotine, vitaminë B dhe vitaminë A. Si pjesë e frutave përmban kalium, kalcium dhe magnez.

Rich silic fruta, fosfor, jod, bakër dhe zink. Ata gjithashtu gjetën limoni, acid malik dhe tartaric, pektin dhe squfurit komponimet. Kajsi janë të pasura me micronutrients, proteina, karbohidratet dhe fibra. Pronat e dobishme e kajsi ndihmë për të forcuar funksionin e zemrës, veshkave dhe të trajtojnë të ndihmuar rivendosjen e indeve të dëmtuara. Të përfshira në pektin fruta mund të pastruar trupin e toksinave dhe metalet e rënda. Kajsi të ndihmojë të përmirësuar vizionin me vitamina dhe për shkak të përmbajtjes së lartë të beta-carotene, e cila shton fruta të verdhë. Hahet i tyre i rregullt - mënyra më e mirë për rinovimin e lëkurës tuaj në shtëpi.


I dobishëm për rritjen e frutave dhe zhvillimin e trupit të fëmijëve dhe të rriturve - për të rivendosur sistemin nervor pas stresit. Kajsi të freskëta dhe të thata janë të mira për trupin. Për shkak të përmbajtjes së lartë të hekurit, kalium dhe magnez ato duhet të përfshijnë dietë dhe të ushqyerit në hipertension. Për shkak të pronave të saj të dobishme e kajsi të freskëta apo kajsi të thata 100 gram në ditë për të ngrënë anemi për të lehtësuar rrjedhën e saj. Ju mund të pini lëng të freskët kajsi - ajo është e mjaftueshme për të 3/4 filxhan në ditë. Një gotë me lëng të freskët kajsi, i dehur një herë në ditë do të ndihmojë të plotësuar nevojën për vitaminë C.

Kajsi Belly mund të rrisë aktivitetin e trurit për shkak të fosfor dhe magnezium në frutat e saj të verdha dhe madje edhe të përmirësuar kujtesën, i cili është i rëndësishëm për nxënësit, studentët dhe njerëzit që punojnë në punë mendore. Si të përdorin pronat e dobishme e kajsi për të trajtuar: Infusion Shpëlaj tërësisht nën ujë të rrjedhshëm 100 g kajsi të thata (kajsi të thata). Pastaj pres dhe derdh një gjysmë litër ujë të valë. Cover, të përfundojë një peshqir dhe të lënë gjatë natës. Merrni një filxhan çerek midis vakteve të paktën 5 herë në ditë. Infusion është i dobishëm për eliminimin edemë ne trajtimin e crregullimeve te sistemit nervor.

Përgatitja Wash supë 50 g i frutave të freskëta ose 100 g kajsi të thata, i copëtuar dhe i hedh një gjysmë litër ujë të valë. Potomyty për ngrohje të ulët për pesë minuta, mbyllni kapakun dhe të lënë për një orë. Atëherë pini një gjysmë gotë para ushqimit. Në mjekësinë tradicionale dhe popullore, dhe të mjekësisë në Lindjen e aplikuar me sukses të trajtimit fara kajsi. Me pronat e tyre të dobishme me sukses të trajtuar kollë rrufë të traktit të sipërm respirator, pezmatim i fytit, bronkit dhe astmë. Për të përgatitur këtë ilaç të veçantë: Marrja e pluhur nga gropa kajsi ndarë gypave dhe të pastër të gjithë thelbin e shëndetshme të lëkurës.

Thatë e tyre në furrë për ngrohje të ulët dhe bluaj në një shtet pluhur. Merrni një lugë çaji të saj pa male, duke pirë qumësht, mëngjes dhe mbrëmje. Të jetë i kujdesshëm dozë nuk duhet të tejkalohet sepse fara e trajtimit kajsi mund të shkaktojë helmim. Perberja e farës kajsi është një substancë e veçantë, ngjashëm me veprim të cianid. Prandaj, hani një shumë të nucleoli të rrezikshme për shëndetin. Por ndërsa kjo stuff në sasi të vogla shkatërron patogjene dhe qelizat e dobësuar, e tumoreve kanceroze, kërpudhave dhe pastron trupin e parazitëve. Cheers! Svetlana,