Kuptim 18 javë shtatzënë e madhësisë së fetusit


Shtatzënia - është një shumë emocionuese dhe periudha më e mrekullueshme në jetën e çdo gruaje. Kjo periudhë zgjat 40 javë, gjatë së cilës nëna trupi dhe foshnja janë në ndryshim. Për më tepër, çdo javë është mjaft e ndryshme nga ajo e mëparshmja! Ky artikull përqendrohet në mes të shtatzënisë, përkatësisht 18 javë. Dhe ne do të flasim sot për faqen datat 18 javë të shtatzënisë, ndjenja madhësinë e fetusit në fund të kësaj jave. Java e 18 - gjysmë përshkuar nëna dhe fëmija mënyrë. Kjo është java e parë e kalendarit të zakonshëm muajin e pestë. Mosha e fëmijës në 18 javë është 16 javë, si mjeku juaj mendon javë nga dita e parë e periudhës së fundit menstrual dhe fekondimi u zhvillua dy javë më vonë.

Ndjeheni 18 javë E gjithë ndjenja shtatzënia këtë javë të bëjë me qarkore dhe të shpejtë bark rritje. Ajo tashmë shkakton disa bezdi. Ju bëhet e vështirë për të gjetur një pozicion të rehatshëm për të fjetur, bëhet rroba të ngushta dikur të lira, dhe fëmija janë "rrahje"! Sa për gjumë, ajo është e mirë për të fjetur në anën tuaj të majtë - kjo është jashtë më e përshtatshme për ju dhe për fëmijën tuaj. Ky pozicion punon indet më të mirë të zemrës dhe të merrni mjaft e oksigjenit, kështu që fëmija nuk ndihet i mungon. Për më tepër, një sjellje e tillë nxit fëmijën e duhur sjellje në barkun e nënës. Në këtë fazë të fituar peshë tuaj është bërë mjaft i rëndësishëm.


Ajo nuk duhet të kalojë 6 kg. Por në qoftë se ju të shënuar më shumë, mos u shqetësoni! Nëse mjeku nuk e goditi alarmin, atëherë ju dhe fëmijën tuaj të gjithë të drejtë. Breast grua shtatzënë ka bërë pak më shumë. Ju madje mund të shqetësojë shkarkesë nga dalë që të lënë njollat. Këto shpërndarje janë të verdhë-bardhë ose të jetë tërësisht transparent. Vetëm mos të shtrydh ato! A ka rritur Shkaqet stimulimit biberon tonin e mitrës dhe tonin e lartë të mitrës - kërcënuar abort. Pas 18 javësh ju mund të vini re një rritje e ndjeshme oreksin, por nuk e frenojnë veten. Ju vetëm duhet të shohim në atë se ushqimi ishte i shëndetshëm dhe i shumëllojshëm, që përmbajnë shumë vitamina dhe ushqyesve të tjera.

Rritje të shpejtë mitra fillon të shtrihet ligaments që mbështesin atë. Kështu që ju mund të jetë konfuze të pakëndshme, duke tërhequr ndjenja në anët dhe pak më poshtë. Nëse ndjenjë shtatzënia e këtij lloji janë shumë të fortë, ne duhet të përpiqemi që të veshin një fashë të veçantë për gratë shtatzëna. Mama intime Jeta në këtë periudhë është shumë e larmishme. Barku juaj i madh ju lejon të keni seks vetëm 4 pozicione kryesore: në anën, në gjunjë, në një pozicion dhe sjellje zhdrejtë kalorës. Në pozitën misionare shumë gra ndjehen keq, kjo është për shkak të faktit se sa e një mitrës fasha Cava inferior vena.

Por, pavarësisht nga të gjitha shqetësim javës 18 të - periudhën e lumtur! Pas bark tuaj tashmë shihet, të gjithë i kushtoj vëmendje për ju dhe të kujdeset për ju në çdo mënyrë. Si ju përzënë ende mënyrë jetese shumë aktive që sjell ju më shumë argëtim. Fëmija juaj Fëmija juaj është tashmë i madh! Ai tashmë duket si një njeri i vogël. On ultrazërit tashmë mund të shquhen hundë dhe sy, gojë foshnjen e palindur! Ai në mënyrë aktive wiggles gishtat e saj, krahët dhe këmbët. Shumë nëna ndihen të kësaj jave nxitje të parë. Por në qoftë se jo, mos u bëni merak, disa fëmijë vetëm duke filluar për të ndezur për 22 javë.

Në 18 javë fëmija është zhvilluar pothuajse tërësisht organin e dëgjimit. Ai tashmë mund të dëgjoni tingujt e ndryshme dhe gradualisht të mësohen me to. Gjatë kësaj periudhe të filloni të flisni me të ardhmen e fëmijës suaj, atëherë ajo është ende në barkun tuaj do të mbani mend zërin tuaj. Kjo vlen zhurmës që krijon pastër tuaj me korrent, tharëse flokësh, etj fëmijë dëgjon ata në barkun e nënës dhe pas lindjes nuk do të kenë frikë prej tyre. Në organin e dëgjimit, fëmija është zhvilluar në shikim. Ai mund të ketë për të hapur sytë tuaj dhe të shohin një dritë të ndritshme. Kjo periudhë fillon të rritet sistemin e kockave të fëmijës tuaj. Emu është një sasi të madhe të kalciumit që ajo merr larg nga trupi juaj.

Prandaj, ju duhet të mbështetet në marrjen e vitaminave që përmbajnë sasi të mëdha të këtij elementi, si dhe të rrisë numrin e produkteve të qumështit, djathit në dietën tuaj. Kalciumi është zhytur mirë me vitaminë C, kështu që përveç produkteve që përmbajnë kalcium, ju duhet të hani shumë fruta të freskëta dhe perime. r / 18 javë fëmija fillon të zhvillohet një rutinë. Tani ai ka periudhat e gjumit të ndjekura nga periudha të syçeltësi. Kohëzgjatja e gjumit një fëmijë është rreth 04:00. Shpesh modes tij zgjim nuk përputhen me tuajat, kështu që shumë nëna ankohen në rritje të veprimtarisë së foshnjës gjatë natës. Deri në fund të kësaj periudhe, madhësia e fetusit fëmijës është rreth 20 cm, pesha - 200 g

Julia Ermolenko,