Dhimbje shtatzënisë 18 javë, dhimbje stomaku, nxitje


18 javë shtatzënia është më e rëndësishme dhe shumë interesante gjatë shtatzënisë. Pas gjithë kësaj kohe, shumë nëna shtatzënë për herë të parë të dëgjoni fëmijën tuaj. Dhe kjo është aq interesante dhe emocionuese! Tani fëmija juaj në mënyrë aktive do të kujtojmë veten. 18 Por këtë javë si periudhë e rrezikshme. Në këtë kohë shumë nëna të shqetësuar në lidhje me dhimbje në bark, bel, etj Kjo është ajo që ne do të flasim. Fëmija i parë nxitje e lidhur me zhvillimin e sistemit nervor dhe muskulor të trupit të tij të vogël. Këto perturbations fillojë më 8 javë të shtatzënisë, por ata janë kaq të vogla që nëna ime nuk e kanë vënë re. Në 17 javë fëmija tashmë mund të hapur gojën e tij, injoroj dhe buzëqeshje.

Nga 18 javëve, këto dy sisteme të rëndësishme të fëmijës është formuar plotësisht. Fëmijë ka reaguar ndaj zërit të nënës sime, duke ndryshuar tonin e tij, tingujt me zë të lartë. Gjatë kësaj periudhe, foshnja ende shumë vend në mitër të nënës, sepse atje ai mund të bie, roll, shpjegoj armëve dhe këmbët. Disa nëna të ndjehen shumë mirë, por më ende ndjehen dridhje delikate. Në 18 javë krahët e fëmijës dhe këmbët janë të formuar plotësisht. Pra fëmijë vuajnë lëviz gishtat mund të prekin ato në kokë mund të trajtojë person të afërt, compress dhe shfryj cams. Në këtë fazë fëmijët janë tashmë duke iu përgjigjur lëvizjeve të një dritë të ndritshme dhe të shëndoshë me zë të lartë, sepse ata janë mjaft të mira që dëgjojnë dhe shohin.


Në një datë të mëvonshme fëmija mund aktivisht të përgjigjet për një pozicion i vështirë për një nënë, shtetërore saj emocionale, shtyn shprehin dëshirat e tyre. Pra, ju tashmë duhet të bëjë llogaritë me mendimin e tij. Siç u përmend, në 18 javë lëvizje fëmija nuk është aq i fortë, përveç nëse sigurisht ju nuk jeni binjakët! Prandaj, në qoftë se fëmija është në një periudhë shumë aktive filloi të lëvizë dhe të shtyrë, duhet të marrë pjesë. Nëse ju keni një shtatzëni të shumëfishtë, fëmijët aktiv nxitje nuk duhet të ju shkaktojë shqetësim. Pas 18 javësh, shumë gra përjetojnë siklet në bark. Shpesh ata janë të lidhura me faktin se shtrihet mitra ruajtur lidhjet e saj mitër vetë vjen me një ton.

Këto dhimbje janë të vendosura në të dyja anët e mitrës dhe ato janë të sigurta. Në dhimbje nga ligaments shtrirë, kjo ndodh se stomaku dhemb "jo një fëmijë." Këto situata duhet të merret seriozisht. Ate ju të ndjehen të njëjtën dhimbje si gjatë menstruacioneve, është kërcënim i abort. Zakonisht dhimbja që kanë nevojë për vëmendje të veçantë, aty natën ose në mbrëmje, gjatë pjesës tjetër ose pas një stërvitje të lehta. Këto dhimbje janë të ngjashme me ndjenjën e "gunga szhymayuschehosya" në bark. Kjo është serioze! Pra, nëse ju papritmas ndjeni këtë dhimbje, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Ndjesi të dhimbshme në bark mund të ndodhë pas një shqyrtimi të egër e për mami.

Në këtë rast, dhimbja do të thotë se mitra e kishte tonin. Por gjinekologë janë të vetëdijshëm për këtë kërcënim dhe zakonisht shpenzojnë nënën ardhmen e parashikueshme me shumë kujdes. Nëse mitra juaj është shumë emocionuese, ajo mund edhe tonin e sondës me ultratinguj. I mitrës ton përcaktohet lehtë duke përdorur pajisje tejzanor.
Por çdo ditë ju nuk mund të kryejë ultratinguj. Prandaj, mjekët mbështeten në përcaktojë tonin e mitrës me metodën e prekje. Ekzaminim vaginal nuk mund të kryejë në qoftë se mitra është në gjendje të mirë, sepse ajo mund të provokojë sulm të fortë dhimbje apo edhe dështim. Përveç kësaj, shfaqja e dhimbjeve të barkut mund të shkaktojnë shkelje të rënda të zorrëve, i cili është mjaft i zakonshëm në gratë shtatzëna.

Dhimbje gjatë kapsllëk, dhimbje dhe pengimin e zorrëve janë qëndrueshmëria shquar dhe menjëherë pas lëvizjeve të zorrëve. Në mënyrë të ngjashme, dhimbje mund të shkaktojë sëmundje kronike apo akute të zgavrën e barkut - apendiksit, pancreatitis, pielonefrit, etj Këto sëmundje kërkojnë monitorim të kujdesshëm dhe në acarimin shtrimin në spital të menjëhershëm. Në dhimbje barku një grua mund të jetë konfuze dhimbje në shpinë. Kjo është normale, sepse stomaku juaj ka një pjesë të madhe dhe përmban pak njeri. Lehtësimin e mbrapa dhimbjen nga sprains dhe do të veshin fashë të veçantë para lindjes.

Ai do të heq një pjesë të barrës nga mbrapa dhe bark mbështetje shumë të mirë. Ajo duhet të jetë i veshur vetëm ndërsa në këmbë dhe shtëpiake punët. Pra, kemi biseduar për atë se si ndodh faqe si 18 javë të shtatzënisë, dhimbje, dhimbje stomaku, nxitje konsiderohet. Duhet shtuar se ka ushtrime të veçanta për gratë shtatzëna për të ndihmuar të forcuar muskujt e barkut dhe të përgatisin trupin për lindjen e fëmijës. Por, para se ju punoni jashtë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Të ndihmuar në lehtësimin e prapme më të ulët në vijim ushtrim. Get mbi të katër këmbët dhe të marrë një të thellë disa. Kjo do të lehtësojë gjendjen tuaj. Gjatë gjumit, ju mund të vë në dysheme prapa jastekë, rrit.

Duke ecur jashtë është shumë e dobishme për trupin e fëmijës dhe nënës. Por në qoftë se mitra juaj është nervoz apo të ketë shumë më prapa dhemb, duhet të zvogëlojë shëtitje dhe ecje alternative me pjesën tjetër. Julia Ermolenko,