17 javë shtatzënë ndjenjë ultratinguj, madhësia fetal


Në këtë fazë të shtatzënisë foshnja vazhdon të rritet dhe të zhvillohet. Megjithatë, ajo është në rritje placenta dhe mitra rritet në madhësi. Ndryshimi i hormoneve të trupit të femrës. Të gjitha këto procese ndikojnë në pamjen e gruas dhe të fetusit. Kjo është e arsyeshme që të pyes: "Çfarë një grua 17 javë ndjenjë shtatzënë me ultratinguj, madhësia e fetusit?". Përgjigja është nën materialin e paraqitur. Si e bën fetusin? On ultrazërit tregon qartë se rritjen e madhësisë së fetusit. Në paraqitjen ai bëhet më shumë si një foshnje e porsalindur. Mos harroni se në këtë kohë të gjitha organet dhe sistemet janë formuar, atëherë ata vetëm të rritet dhe të dallojnë, të përgatitur fëmijën në jetë extrauterine. 17 javë të shtatzënisë - periudha e akumulimit të yndyrës kafe në shtresën e nënlëkurës yndyrë, një vaj të veçantë.

Në foshnjat dhe fëmijët gjatë muajve të parë të jetës, sistemit të papërsosur të termoregulacionit, dhe yndyrë kafe do t'i mbrojë ata nga hipotermi. Ajo përbën rreth 1-2% të peshës trupore. Me moshën, sasia e yndyrës kafe për të bërë më pak. Vendi kryesor i depozitimit - zonë në mes të xhades blades dhe cheeks. On ultrazërit mund të shohin praninë e lanugo - qime të butë në lëkurë. Deri në kohën e lindjes, ai duhet tërësisht të zhduket ose të mbetet në sasi të vogla vetëm në qoftë se një foshnje e porsalindur të lindur të plotë-gjatë. Parakohshmëri thellë, lanugo më e theksuar. On ultrazërit tregon se sytë e fetusit ky afat mbyllur. 17 javë - koha e fillimit të seancës.


Kec dëgjon gjithçka, përgjigjet tonin e nënës së tij të zërit, tingujve të ashpër dhe muzikë. Se ai e di botën e tingujve. Të gjitha gratë që kanë përsëritur shtatzëninë para javës së 17 të shtatzënisë duhet të ndihet i nxitje. Nëse jo, atëherë ju duhet të prisni për nxitje të parë çdo ditë. On ultrazërit tregon se duart dhe kreu i fetusit lëviz koordinuar në mënyrë aktive. Një fëmijë mund të prekë një person i thith gishtat. A është gëlltitjes refleks. Në ditën fëmija mund të gëlltisë rreth 400 ml të lëngut amniotik në qoftë se ajo është shumë e shumë e saj të mund të fillojnë të lemzë - kjo është normale. Në lëngun amniotik përmban shumë ushqyesve që janë të thithen nga fetusi, por kjo nuk do të zasvoyilosya depozitohet në lumenin e zorrëve, duke formuar meconium - karrige e parë.

On ultratingull i dukshëm germs dhëmbit dhe molars sistemit. Ata filluan ky term aplikohet bazën e tyre të indeve - dentin. On ultrazërit mund të përcaktuar madhësinë e saktë të fetusit: peshë -150-180 gr, lartësi - 14 cm.. Nëna ndjenjë në 17 javë ngjizje afat 17 - javor barrë shtatzënisë në trupin e gruas rrit disa herë se do të qëndroj nën ndikimin e hormoneve dhe rritjen e madhësisë së fetusit, ndryshimet në të gjitha organet dhe sistemet. • Rritja e vëllimit të gjakut (CBV) në 500 ml. Kjo është të furnizimit me oksigjen të mjaftueshëm është jo vetëm një grua, por edhe fruta, e cila vazhdon të rritet me shpejtësi dhe të rritet në madhësi.

Për të siguruar qarkullimin e duhur të gjakut nëpër arteriet më intensivisht punon pompimit saj funksion rrit me 20%. Një grua mund të fitojë palpitations përvojë, norma e zemrës është 80-90 rrahje në minutë. Ndonjëherë shkon presionit të gjakut nga 130/80 mm Hg presionin e gjakut, çdo gjë mbi të këtyre figurave është konsideruar si një patologji dhe një arsye për të vizituar mjekun. • Rritja BCC gjakut hedh lëng, e cila ndikon në ecurinë e gjakut. Numri i qelizave të kuqe të gjakut, dhe me ata rënie hemoglobinës, duke rezultuar në anemi. Ndryshime të tilla mund të shkaktojë marramendje të ardhmen amtare, ndjenja e dobësisë apo lodhjes kronike.

Në drejtësi duhet theksuar se hemoglobina mund të reduktohet për arsye të tjera. • mitra rritet në madhësi, është kuptuar më lart dhe pak ndërrime nga organet vend se drejtimin nga diafragmë, në këtë mënyrë kufizon lëvizjet e lira të frymëmarrjes. Një grua mund të ndjehen një ndjenjë të mungesës së ajrit sidomos me rritjen e aktivitetit fizik apo një shëtitje të gjatë. Me rritjen e fetusit dhe për të rritur madhësinë e saj, këto ndjenja janë të përforcohet. Këto ndjenja nuk ka sjellë momente të pakëndshme, por ata do të, sa më shpejt që të dip fruta në një tas të vogël. Kjo do të ndodhë pak më vonë - disa javë para lindjes ose e drejtë direkt në frontin e tyre.

• bymehet gjirit, ndjeshmëria e tyre, butësi
b është më pak e theksuar. Nipples janë të ngurta, mund të prodhojë colostrum - lëng i tejdukshëm verdhë. • Dhimbje në të ulët mbrapa dhe nyje për shkak të relaksimit të komunikimit - jo e pazakontë në këtë fazë. Por dhimbje me pjesën tjetër duhet të kalojë. Nëse kjo ndodh, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun. • Shkarkimi vaginal përforcohet - rezultat i ndryshimeve të hormoneve në trupin e femrës. Bold sjellë shumë shqetësim dhe parehati. Gjëja më e rëndësishme për të parë se ata nuk bëhen karakterin patologjike - tvorozhistnyh, erë, etj Mos harroni se pothuajse gjithmonë "shoqërues" shtatzënia është një infeksion maja ose vaginitis.


Në këtë rast, një grua në nevojë për trajtim. • toksikoz zakonisht largohet tërësisht, duke shkaktuar oreksin. Kujdes duhet të ushtrohet për të mos nopem, jo ​​për të fituar paund shtesë, atëherë ata nuk kanë gjasa për të humbur. Alex,