17 javë bark shtatzënë, nxitje, ushqim


Në muajin e pestë të shtatzënisë, nëna e ardhshme gjithmonë dëgjoni ndjenjat e tyre. Shumë gra shtatzënia e të cilave nuk është i pari, tashmë të ndjerë nxitje e fëmijës së saj, si flapping krahët e një flutur. Sigurisht, fëmija filloi të lëvizë për një kohë të gjatë, por tani disa nëna filloi të ndihen lëvizjet. Çfarë tjetër është interesante se gjatë jetës së gruas shtatzënë, si një foshnje në zhvillim, ndjehet si nëna e tij? Kjo dhe shumë më tepër do të diskutohet sot në një vend në botim 17 javë barkun shtatzënë, nxitje, ushqim. Si mom ndihet? 17 javë - kohë kur shenjat e para mund të duket toksicitetit vonë.

Mos u shqetësoni, me këto mundime të cilat përballen rreth 20% të grave në shtatzëni në fund. Manifestuar një gjendje të përzier, të vjella dhe ënjtje. Ajo është në këtë fazë mund të shihet se edhe unaza nga gishtat janë të shtrënguar, dhe këmbët nuk janë të vendosur gjithmonë në pompat konvencionale. Kjo peshë dialed shpejt. Nëse vëreni shenjat e para të edemë, të jetë i sigurt për të të treguar atyre për gjinekologun e saj. Gjithashtu, peshojnë veten çdo mëngjes në një shtëpi bosh në stomak, regjistroni vëzhgimet tuaja. Pastaj të analizuar këto shënime me mjekun. Por një tjetër grua të qenë normal.


Ajo ndjehet e qetë dhe të relaksuar. Ju mund të shihni disa zamyslenist, zbavitje, është e vështirë të koncentroheni në punë. Por kjo është krejtësisht normale. Fakti se shumica e mendimeve është e zënë dhe ndjenja fëmijën tuaj. Deri në javën e 17 të shtatzënisë belly grua shtatzënë rritur dukshëm. Gjatë kësaj periudhe poshtme e mitrës është rreth gjysmë të rrugës në mes të kockës pubike dhe kërthizë. Vëllimi i qarkullimit të gjakut gjithashtu rritur ndjeshëm, dhe mund të intensifikojë përzgjedhje natyrore. Ajo mund të jetë shkarkimi nga trakti gjenital, rrit departamenti pështymë, djersitje. Mos u shqetësoni, këtë javë është krejtësisht normale.

Gjithashtu rrumbullakosura dukshëm bark 17 javë të shtatzënisë një grua vënë në peshë. Mesatare fitimi është 2,2-4,5 kg. Si është fëmija? Që atëherë, fëmija fillon të përgatitet për të lindjeve dhe dyqane yndyrë. Foshnja peshon tani rreth 140-145 g., Dhe gjatësia e tij është rreth 12,5 cm. Ajo nuk ka hapur sytë e tij, por ka filluar të dëgjojë. Kështu që shumë nëna, që prej këtij termi, instinktivisht fillojnë të komunikojnë me të, duke folur, stroking barkun e tij, ndjejnë nxitje e një fëmijë. Foshnja përgjigjet tingujve, lëviz, lëviz armëve, këmbët, kokën. Bie në gjumë, gjiri gishtin e saj. Në këtë kohë ai mund të mbani mend zërin e nënës sime dhe të fillojnë të përgjigjet për atë menjëherë pas lindjes.


Kini frikë vetëm papritur, zhurmat e larta. Ata mund të trembë atë. Bisedoni jo i dashur me zë të lartë, lexoni histori, dëgjoni me tuaj të ulët-kyç fëmijëve, muzikë të qetë. Nënat Ushqim 17 javë të shtatzënisë Shumë mirë, kur 5-muaj bie në verë. Nëse është kështu, ajo është e mirë për të qëndruar në vend, të marrë disa ajër të pastër, të dëgjoni zogjtë. Shkuarja në pushime, mos harroni të sjellë telefonin tuaj për të komunikuar me botën e jashtme, dhe një çantë e ndihmës me mjete të thjeshta, por të nevojshme: zakonshëm, garzë pambuku, dezinfektues. Dieta duhet të jetë i balancuar, duke marrë parasysh faktin se shumë shpesh në këtë fazë nuk janë urth dhe kapsllëk.

Kjo është për shkak të relaksimit të muskujve të traktit gastrointestinal dhe të reduktuar aktivitetin fizik. Prandaj, ushqimi lëviz më ngadalë nëpër zorrët, duke shkaktuar kapsllëk. Për shkak të karakteristikave fiziologjike të kësaj periudhe hapjes në mes ezofagut dhe stomakut pak ajar. Acid stomakut merr në ezofag, duke shkaktuar urth. Duhet të hani ushqime të vogla, por shpesh 5-6 herë në ditë. Pasi të hahet më mirë të mos shkoni për të fjetur dhe të ecin rreth gjysmë ore. Walk promovon lëvizjen më të mirë të ushqimit nëpër traktin gastrointestinal. Përgatitja e një supave pelte, drithërave, perimeve. Mirë mëngjes për të ngrënë një pjesë të vogël të bollgur - ajo ka aftësinë për të vij në stomak, duke eliminuar urth.

Ajo duhet të përjashtohen nga ushqimet dietë që shkaktojnë rritur prodhimin e stomakut lëng, manaferrat thartë dhe fruta, çaj të fortë, kafe, mish, turshi, perime te konservuara, ushqime pikante dhe erëza, ushqime të yndyrshëm. Nëse urth ju dhemb vazhdimisht, mëngjes pini lëng 1/3 patate të freskëta filxhan të freskëta, qumësht të zier apo ujë mineral alkaline pa gaz. Përdorimi sode gjatë shtatzënisë nuk është i rekomanduar. Ajo rrit formimin e gazit në stomak, urth tjetër do të bëjë edhe më shumë. Ne gjithashtu nuk mund të pranojë papaverine shtatzënë, kapanoneve. Gjatë kësaj periudhe duhet të shtoni në ushqimet tuaja dietë të pasura në hekur.

Fakti është se një grua shtatzënë ka një kërkesë të madhe për të. Hekuri është i domosdoshëm për formimin e qelizave të kuqe të gjakut që transportojnë oksigjenin në gjak. Ndër të tjera, hekur më e madhe përmbajnë ushqime: kajsi të thata, kumbulla të thara, rrush, fasule, sprouted grurë, oysters, viçi, viçi veshkave, mëlçisë, mollë, lëng kumbulle. Ne kemi folur sot mbi temën e rëndësishme, siç ndodh 17 javë të shtatzënisë. Për grua shtatzënë është një periudhë shumë interesante dhe të rëndësishme. Tani për tani ajo krijon komunikim të dyanshëm me fëmijën tuaj, dëgjoni atë, analizuar ndjenjat e tyre.

Mundohuni të mbrojtur veten nga emocionet, emocionet e këqija, ruani veten nga sëmundja. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!