16 javë shtatzënë ndjenjë dhimbje, madhësia e frutave, vitamina


Për 3 muajt e kaluar kanë kaluar që, si provë farmaceutike tregoi dy shirita. Që trupi ishte një shumë e ngjarjeve që i habiti të ju muaj pas muaji. Këtu dhe atje javën e 16 të shtatzënisë është e pasur me të reja, ndjesi të panjohura më parë. Ndoshta për shkak të rritjes së qarkullimit të një vëllim të madh të gjakut Faqet e tua ishin rozë dhe buzët e ndritshme. Gjatë kësaj periudhe të gjitha gratë shtatzëna gëzojnë reflektimin e tyre në pasqyrë. Le të shikojmë në këtë periudhë më shumë dhe të flasim në vend, rreth 16 javë shtatzënë, ndjenjë dhimbje, madhësinë e frutave, vitamina doni të pini në këtë kohë. Ajo ishte në 16 javë grua shtatzënë, nëse nuk shtatzënia e parë mund të ndjehen e para të lehta, dridhje, somersaults dhe twists crumbs.

Fëmijë është rritur në mënyrë të konsiderueshme, kjo nuk është aq gjerësisht në mitër, kështu që ajo ndihet dridhje nënën më shpesh. Por mbi të gjitha këtë të lehtë duke i shtyre, nxitje baba zakonisht kënaqur. Ata janë të lumtur për të vënë dorën e tij në barkun tuaj, duke thënë: Biri i njeriut është, hero, kjo është e sigurt! Dhe duke u përpjekur për të bashkëngjitni veshin. Ndoshta duke shpresuar për të marrë nga djalë të vogël në afirmativ. Pastaj baba filloni fotot bark nga të gjitha këndet. Çfarë duhet të bëj për nënën time në 16 javë? Një nënë erdhi koha për të prezantuar vitamina esenciale. Veçanërisht vitamina që përmbajnë kalcium dhe vitaminë D. Është shumë e rëndësishme.


Marrja vitamina paralindjes do të ofrojë mbështetje të paçmuar për shëndetin tuaj dhe do të kontribuojë në zhvillimin normal, të duhur dhe rritjen e fetusit. Shikojnë ndjenjat tuaja rregullisht të matur temperaturën e trupit, presionin e gjakut, kontrollin lengjet vaginale. Nëse diçka trembeni ju, të jetë i sigurt për të tregoni mjekut tuaj. Që nga 16 javë është e dobishme për të filluar parandalimin e hypoxia fetusit. Për këtë qëllim fizioterapi oksigjenimit hyperbaric (HBO). Këto sesione të rritur nivelin e oksigjenit në inde. Kjo është një nga mjetet më të mira të bëjnë me hipoksi intrauterine. Fillimi i një veshin veshje të lirshme që nuk i mbajnë poshtë lëvizjes, nuk ka presion mbi bark sonsy.

Në këmbë duhet të heqin dorë nga një tjetër 2 javë më parë. Kujdesuni për venat tuaja, ata ngarkesës është rritur jashtëzakonisht.
A nuk e komplikojnë situatën veshur këpucë të pakëndshme dhe takë të lartë, në qoftë se ju nuk doni të vazhdoni të merrni venat me variçe. Nëse ju jeni një dashnor i kuzhinës orientale, tani ju duhet të heqin dorë nga kjo. Për të parandaluar parazitëve, duke ngrënë sushi me peshk të papërpunuara, mish nuk skuqur, proshutë të papërpunuara, proshutë të kripur, pini qumësht të para nga tregu. Të jetë i sigurt për të ndjekur dietë, merrni vitaminat, për të shmangur të fituar peshë të rëndë. Si është fëmija? Kjo foshnje afat janë në gjendje për të mbajtur kokën lart, ndërtimin fytyrat, frowns, shkel syrin.

Kjo mund të shihet duke vizituar ultratinguj zyre. Kid vazhdon të rritet, zhvillohet. Madhësia e fetusit rritet. Nga 16 javëve, ai peshon 100 deri 120 g dhe gjatësia e tij është rreth 16 cm. Me këtë shumë, baby aktive lëviz, bën gëlltitjes lëvizjet, gjiri gishtat, yawns dhe e kthen kokën e tij. Krahët dhe këmbët e tij janë formuar, ajo fasha cams, luan me këmbët e tij. Nga rruga, ai ka mësuar të më pështyjnë dhe pukat. Ne gjithmonë pyes veten, duke kërkuar në fëmijë të vogël, dhe ai kishte për të mësuar atë? Lëkura është e mbuluar me lulëzim delikate dhe yndyrat gjenerike veçantë.

Në lindje, ajo do të ndihmojë atë të rrëshqas lehtësisht nëpër kanalin e lindjes, dhe tani mbron lëkurën nga lëngu amniotik fetusit. Nga kjo periudhë janë stetoskop obstetrik kap zemrën e vogël rrahjen. Kërthizës kurrizit gjithashtu ka një mjaft të fortë, mjaft fleksibile, elastike. Në 16 javë, madhësia e saj është 40-50 inç dhe diametër - dy inç. Problemet e mundshme ndjesi dhimbje Kjo periudhë zakonisht gratë nuk e kujdesit për përzgjedhjen, dhimbje, dhe çdo siklet. Dukje e bardhë shkarkimi i dobët, ndjesi kruajtje mund të tregojë pamjen e mëllenjë. Në këtë rast, mjeku do të përshkruajë trajtimin e nevojshëm. Ajo duhet të jetë shkarkimi i frikësuar kafe vaginal.

Ata janë shpesh harbingers e gjakderdhje, abortimet spontane. Nëse ka qenë ndarja e tillë, përveç mitër të tensionuar, të jetë i sigurt që të konsultoheni me klinikën tuaj gjinekolog para lindjes. Nëse keni qenë ndjenja dhimbje në shpinë, ajo është zakonisht për shkak të rritjes së ngarkesës për shkak të ënjtje. Pra, vetëm më shumë, por jo pjesa tjetër e gjatë, ndjekin kurse të veçanta për gratë shtatzëna, të shikojnë peshë. Por në qoftë se dhimbje prapa është bashkuar ethe, konsultohuni me mjekun. Rreziqet kryesore për gratë në 16 javë të shtatzënisë është aborti spontan dhe aborti humbur.

Prandaj, kur çdo simptome mërzit ju të konsultoheni me gjinekologun tuaj shikuar. Ndihma duhet të jepet në kohë. Le frikën tuaj më mirë të jetë e pabazë se rreziku humbur një fëmijë. Ne kemi biseduar për kohën dhe 16 javë të shtatzënisë. Kjo është një periudhë shumë e rëndësishme e jetës së gruas shtatzënë. Të kujdeset për veten, nuk përpiqet për të kapur një të ftohtë, të angazhuar në stërvitje fizike të realizueshëm, durimin. Mundohuni të mos të shkojnë në vende të mbushur me njerëz jo të "marr" infeksionin. Cheers! Svetlana,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!