14 javë të shtatzënisë, ndjenja madhësinë fetusit


14 javë korrespondojnë shtatzënë për 3,5 muaj. Lunar. Dhe në qoftë se ju të mbështeteni në një kalendar tradicional, diellor, ky term korrespondon me fillimin e 4 muajve të shtatzënisë - një kohë e tranzicionit nga i pari deri në tremujorin e dytë. Ky term është shumë interesante, përgjegjës. Gjatë kësaj periudhe, ajo ndjen një shumë të përvojave të reja dhe emocionet. Në të njëjtën kohë, periudha mund të mos jetë e lehtë për nënën. Le të fokusohemi në këtë periudhë interesante e shtatzënisë, të flasim për këtë në vend, në botimin e 14 javëve të shtatzënisë, ndjenja fëmijën e fetusit të ardhmen. Ndjenja nënën shtatzënë në 14 javë të shtatzënisë Shanset janë që ju tashmë në ultrazërit tyre të parë ju dhe fëmijën tuaj tregoi.

Ndoshta ju së pari të kuptojë se ju jeni nëna ime dhe së shpejti do të jetë në gjendje për të marrë fëmijën tuaj në krahë, të përqafuar gjoksin e tij. Kjo është një ndjenjë shumë emocionuese e pritjes që do t'ju japë forcë dhe durim në periudhën e mbetur të shtatzënisë. Në 14 javë të shtatzënisë janë parë bark në rritje, ndryshimet ecje, gjoks dhe bëhet më i harmonishëm. Nëse dy muajt e parë ishin lodhje, përgjumje, nga kjo kohë, ata më shumë gjasa tashmë jeni një grua përsëri plot energji, përpjekje. Në këtë periudhë janë hequr më kufizime për seksin, dhe gratë mund të gëzojnë një ndjenjë të intimitetit me një të dashur. Më shumë gjasa, tashmë largohet, ndalesa muajt e parë të sëmundjes në mëngjes, u rishfaq oreks është ngadalë shtim në peshë.


Në këtë pikë, të jenë të kujdesshëm dhe të shikojnë dietën tuaj. Ajo duhet të jetë i plotë, por jo e tepruar. Sigurisht, madhësia e fetusit në këtë fazë u rrit në masë të madhe, por pesha mama premium i fortë nuk do të përfitojnë as ju apo fëmijën. Ndoshta mjeku do të rekomandojë duke marrë vitaminat prenatale. Të jetë i sigurt për të përdorur Këshillit kursin e saj propyyte e vitaminave. Kjo do t'ju ndihmojë të sigurojë ushqim të vërtetë të mirë. Toddler tuaj Ndryshimi i madhësisë së fetusit. Fëmija në këtë periudhë duke fituar fort peshë dhe rritje shumë të shpejtë.
Zhvilluar, organet e përsosur, sistemet e trupit fëmijë. Placenta siguron një hormonal të favorshme ofron ushqyesve dhe oksigjen.

Fëmijë çdo ditë është më shumë si një porsalindur. Ai tashmë ka të hryaschyky kockave, kafkë butë. Ai duket shumë e hollë, por kjo është për shkak se ai nuk është i detyruar për të grumbulluar yndyrë. Tani formuar organet dhe sistemet e saj, dhe të grumbulluar yndyrë ajo më afër lindjes. Por ai tashmë ka lëkurë të mbuluar me qime të buta, qerpikët dhe vetullat, dhe ai ka një shprehje të shkëlqyer të fytyrës. Pas 14 javë të shtatzënisë fëmija ndihet prek, ai tashmë ka buds shije, por ai ende nuk e shohin apo dëgjojnë. Ai ishte i ngrohtë dhe komod në mitër. Ai sucks gishtin e saj, thotë se është e vetmja gjë e drejtë të një prej jetës së tij dhe merr kënaqësi nga ajo.

Ai e ndjen shijen e lëngut amniotik. Nëse ju hani diçka të ëmbël, shije e këtij ndryshimi, i cili është shumë si një fëmijë, dhe ai me kënaqësi swallows shpesh këtë ujë të ëmbël. Në këtë periudhë, 3D sesion - ultratinguj mund shpesh të shohim atë buzëqeshje pa ndjenja, dhe tashmë e mundur për të përcaktuar gjininë e foshnjës. Nga rruga, madhësia e gomar e tij në fontanel është 12 cm dhe peshon 30-35 gram. Nëse shtatzënia nuk është e para, e mund të arrijë atë së pari nxitje. Problemet në këtë mandat Shumë shpesh gratë në këtë fazë ankohen për dhimbje koke. Në dhimbje të forta madje edhe gërmadha të jenë të përzier, të vjella.

Ata mund të jenë në mënyrë të pavarur dhe si reagim ndaj ushqimeve me cilësi jo shumë të lartë apo ndonjë abuzim të produktit. Nëse koka është e sëmurë, nuk e pi ndonjë ilaç të mos dëmtojë fëmijën. Gënjeshtra në një ventiluar mirë, dhomë të errët, do të përpiqen për të fjetur në-paku gjysmë ore. Ndonjëherë edhe një i shkurtër, gjumë sipërfaqësore lehtësimin e lodhje, eliminimin e dhimbje koke. Për të shmangur këto ndjenja të pakëndshme, mundohuni të hani më shpesh por në pjesë të vogla, jo i uritur, pushoni shpesh. Ejani për një shëtitje në park, kopsht publik. Get jashtë në pyll, në det, ecin ngadalë, merrni frymë ajër të pastër.

Disa nëna shtatzënë në këtë periudhë të shtatzënisë ankohen ndjenjë dhimbje në shpinë. Vëmendje të paguajë për këpucë tuaj. Jo thembra shumë të mëdha të situatës tuaj të tanishme? Ngarkesa në anën e pasme tani do të rritet nga dita në ditë, me rritjen e fetusit. Prandaj, të ndryshojë në takë të lartë të ulëta, të rehatshme. Më vonë, ju ende keni kohë për të kapur çdo gjë. Dhe për lehtësimin e mbrapa dhimbjen, të bëjë një ushtrim të thjeshtë për gratë shtatzëna. Në to do të ju them në detaje mjek me paralindjes. Ne kemi folur për jetën e nënës shtatzënë në 14 javë të shtatzënisë. Që nga ajo kohë, praktikisht çdo javë ju do të vini re diçka të re, ju do të ndryshojë veten dhe fëmijën tuaj.

Këto ndjenja janë gjithmonë të lumtur që shkaktojnë dashuri dhe butësi. Qëndrojnë të shëndetshme dhe të lumtur! Svetlana,